PIANISTA IVO KAHÁNEK ZÍSKAL SPOLEČNĚ S DIRIGENTEM JAKUBEM HRŮŠOU A BAMBERSKÝMI SYMFONIKY OCENĚNÍ BBC MUSIC MAGAZINE

Na začátku týdne začala česká i zahraniční média informovat o skvělém úspěchu předního českého pianisty Ivo Kahánka, který je zároveň absolventem a současným pedagogem Hudební a taneční fakulty AMU. Ten byl společně s dirigentem Jakubem Hrůšou a Bamberskými symfoniky oceněn za své CD klavírních koncertů Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů v kategorii Nahrávka roku ankety britského časopisu BBC Music Magazine. Kahánkův tým tak díky hlasům čtenářů z celého světa porazil několik set dalších zahraničních interpretů.

Kahánkovo CD muselo ke svému triumfu ujít velký kus cesty. V listopadu minulého roku bylo na základě skvělé recenze označeno nejprodávanějším britským časopisem o klasické hudbě za Nahrávku měsíce. O výběru třech nejlepších finalistů pak rozhodla odborná porota BBC. Pro vítěze nakonec v online anketě na webu časopisu hlasovali posluchači z celé planety. Sám český klavírista se k tomuto rozměru soutěže vyjádřil v podcastu Insider portálu info.cz: „Připadá mi to jako strašně cenné, protože je to jediná anketa z těch velkých, kde to nerozhodují jen odborníci. Do finále se mohou dostat jen skvělé nahrávky a kterákoliv z nich to může vyhrát.“

Ostatní interprety Kahánek porazil především díky svému „výjimečnému citu“ a „nesmírné pečlivosti“, který ve své recenzi pro BBC Music Magazine vyzdvihoval již John Allison, s odkazem na nahrávku Dvořákova Klavírního koncertu g moll. Vrcholem mezi jeho interpretacemi skladeb Bohuslava Martinů je pak podle britského recenzenta Klavírní koncert č. 4 Inkantace, v němž Kahánek dokázal zachytit „úchvatnou zvukovost díla.“

Ocenění, které v posledních dvou letech získaly takové hvězdy světové hudby, jako například pianista Danii Trifonov, houslistka Isabelle Faustová či dirigent Bernard Haitink s Orchestrem Bavorského rozhlasu, je o to významnější, protože se týká české klasické hudby jako takové. Byť jsou Bamberští symfonikové původně německým tělesem, samotný jejich vznik je spojen s českou krajinou – zformovali se po druhé světové válce po odsunu pražské Německé filharmonie z tehdejšího Československa. V současnosti je orchestr považován za jeden z nejlepších na světě a Kahánek je teprve druhým českým pianistou, který s nimi dosud vystoupil. Vítězná nahrávka se však může pyšnit především tím, že jsou na ní čeští skladatelé interpretováni českým klavíristou a orchestr řídí český dirigent. Kahánkův úspěch tak dokazuje velikost české klasické hudby a potvrzuje, že je Česko zemí velkých hudebníků.

Byť se Kahánek s Hrůšou nemohli kvůli koronavirové pandemii zúčastnit samotného předávání, oba se shodují na tom, jak je důležité, že ocenění přišlo právě v těchto nelehkých časech. Je to signál, že kultura má v naší společnosti pevně zakořeněné místo a bude tudíž potřebovat stejné finanční oživení, jako jiné oblasti. „Věřím, že koncerty klasické hudby budou jednou z věcí, které rozproudí cestovní ruch a s ním i celou ekonomickou mašinerii. My hudebníci přitom zdaleka nestojíme s nataženou rukou. Odehráli jsme například spoustu online koncertů, jejichž výtěžek putoval v drtivé většině na dobročinné účely – ve prospěch lékařů, seniorů a dalších potřebných,“ dodává v rozhovoru pro časopis Forbes ke svému obrovskému úspěchu sám klavírní virtuos.

14. května 2020