Jazz na hamu

Výuka jazzu na HAMU byla zahájena v roce 2011 díky iniciativě prof. Jiřího Hlaváče, bývalého děkana školy a dlouholetého podporovatele jazzové hudby v ČR. Vedoucím nejprve Jazzového oddělení a od akademického roku 2016/17 samostatné Katedry jazzové hudby je od samého počátku kontrabasista Jaromír Honzák, který stál před lety rovněž u vzniku jazzových studií na VOŠ Jaroslava Ježka.

Během prvních pěti let existence oddělení bylo zřízeno pět hlavních oborů (bicí, klavír, kontrabas, kytara a saxofon), které je možné studovat jak na bakalářské, tak i na magisterské úrovni. Pravidelnou výuku doplňují volně přístupné workshopy především zahraničních umělců, na kterých se již představili např. Maria Schneider, Doug Hammond, Kneebody, Adam Nussbaum a Jay Anderson, Rory Stuart, Antonin-Tri Hoang, Rudy Linka a další.

Každý rok jazzová katedra organizuje koncerty pro veřejnost v rámci prostor HAMU, kde se představují jak studentské kapely, tak i mimoškolní ansámbly, či hostující zahraniční lektoři. Vrcholem jazzové sezóny je festival „Jazzové nádvoří“, kde pod otevřeným nebem vystupují všechny studentské kapely.