Bakalářský
Cíle studia
Profil absolventa
Obecné informace o přijímacím řízení
Garant
Od akademického roku 2019/2020.
Cílem studia bakalářského programu je rozvinout nebo zdokonalit schopnost začlenění absolventa do jazzového ansámblu jakéhokoli obsazení a stylového zaměření v rámci jazzu a příbuzných žánrů. K dosažení tohoto cíle si student osvojí teoretické znalosti z oblasti historie jazzu, jazzové harmonie a aranžování. Dokáže se orientovat v různých metodách, technikách a tvůrčích postupech pro tvorbu nového uměleckého díla. Projde důkladným školením v oblasti jazzové improvizace a rozvíjení specifického hudebního sluchu. Na odpovídající úrovni kriticky reflektuje a samostatně interpretuje hudební dílo. V neposlední řadě získá praktické zkušenosti v oblasti ansámblové hry.
Absolvent bakalářského programu je schopen zapojit se do uměleckého procesu pod vedením jiného jazzového tvůrce – skladatele, aranžéra nebo vedoucího souboru jakéhokoli stylového zaměření a obsazení v rámci jazzu a příbuzných žánrů, a naplnit tak svou specifickou roli v konkrétním hudebním kontextu. Na odpovídající úrovni samostatně interpretuje, veřejně prezentuje a teoreticko-kriticky reflektuje hudební dílo. Umí používat základní terminologii, metody a postupy jazzové improvizace a prokazuje široké znalosti historie a porozumění současné hudební interpretační nebo tvůrčí praxi.
V dlouhodobém časovém horizontu jsou absolventi bakalářského programu schopni udržet si a dále rozvíjet své umělecké ambice, dále se hudebně zdokonalovat např. dalším studiem, sledováním světového hudebního vývoje nejen v oblasti jazzu, a přibližovat se tak svému hudebnímu ideálu.
Studenti mají také možnost vykonat kdykoli během studia Státní zkoušku z pedagogické způsobilosti. Podmínkou k přihlášení k této státní zkoušce je absolvování volitelných předmětů Pedagogika, Psychologie a Didaktika/Vyučovatelská praxe.
Odborné znalosti
Absolvent studijního programu Jazzová hudba:
Disponuje interpretační a technickou zdatností potřebnou ke kvalitnímu veřejnému provedení náročnějších přednesových skladeb.
Má přehled o chronologickém vývoji jazzové improvizace, jazzové hudby od jejích počátků až do současnosti a má základní vhled do principů vnímání hudby a rytmu africké a jihoamerické hudby.
Se orientuje v základních pojmech jazzové harmonie, kompozice, aranžování a v charakteristických rysech hry významných průkopníků jazzové hudby.
Odborné dovednosti
Absolvent studijního programu Jazzová hudba:
Má řemeslné dovednosti ve vztahu k reprezentativnímu repertoáru, různým stylům apod.
Rozpozná, interpretuje, upravuje, realizuje a/nebo memoruje hudební materiál za pomoci notového zápisu a/nebo poslechem.
Student je schopen sám přepsat rytmické, melodické i harmonické složky předložených nahrávek.
Zdokonalil své rytmické cítění a dovednost improvizace, umí identifikovat i prakticky použít specifické improvizační techniky.
Reflektuje a rozvíjí vlastní styl učení se a k tomu potřebné dovednosti a strategie.
Je inovativní při hledání optimálních řešení při interpretaci skladeb.
Obecné způsobilosti
Absolvent studijního programu Jazzová hudba:
Má schopnost naslouchat, spolupracovat a upřednostňovat společný zájem před prosazením vlastního názoru.
Je flexibilní a schopný rychle si v reálném čase osvojovat znalosti a využívá svou představivost, intuici a emocionální porozumění, přemýšlí a pracuje tvořivě, flexibilně a adaptivně.
Je otevřený experimentům. Zodpovědně a bez předsudků pracuje s neobvyklými formami zápisu.
Prokazuje silnou schopnost sebemotivace a sebekázně, včetně schopnosti samostudia při přípravě na soustavné budoucí vzdělávání s ohledem na udržitelnou profesní dráhu.
Pro bakalářský studijní program Jazzová hudba je organizováno přijímací řízení, které se skládá ze dvou kol. Obě kola probíhají prezenční formou.
Průběh a hodnocení přijímací zkoušky
1. kolo – elektronický test z dějin hudby a dalších hudebně – teoretických disciplín. Uchazeč/ka zodpoví soubor náhodně vybraných otázek s možností 3 odpovědí, z nichž jedna je správná. Pokud uchazeč/ka nesplní předem stanovenou minimální bodovou hranici pro postup do 2. kola, bude přijímací řízení ukončeno. V případě postupu do 2. kola se body z 1. kola nezapočítávají.
2. kolo – talentová zkouška
U talentové zkoušky jde o prokázání schopnosti stylového jazzového projevu na patřičné technické nástrojové úrovni, a to formou praktické prezentace dvou kontrastních jazzových skladeb s doprovodem.
Zkušební komise má právo určit, co z výše uvedených požadavků uchazeč přednese a má právo jednotlivé skladby kdykoliv přerušit.
Přijímací komise hodnotí uchazeče/čku souhrnným bodovým ohodnocením, které obsahuje posuzování stylového cítění, instrumentálních dispozic, improvizačních schopností, skupinové interakce, přizpůsobení hry specifickým podmínkám.
Podmínkami k přijetí jsou technická úroveň odpovídající absolventu konzervatoře, schopnost stylového jazzového projevu, tj. rozvinutý jazzový jazyk a jazzové rytmické cítění, schopnost improvizace.
Po ukončení 2. kola vytvoří přijímací komise pořadí dle průměrů bodových hodnot jednotlivých uchazečů/ček a k přijetí doporučí ty uchazeče/čky, kteří se umístili do pořadí odpovídajícímu směrnému číslu a minimálnímu bodovému ohodnocení pro studijní program Jazzová hudba.
Podmínky přijímacího řízení včetně stanovení způsobu bodového hodnocení, jeho rozmezí a směrného čísla, ošetřuje pro každý akademický rok příslušná vyhláška děkana, která podléhá schválení akademickým senátem fakulty.
Pokud nebude dostatek uchazečů splňujících podmínku bodového hodnocení, směrné číslo se nenaplní.
Hudební a taneční fakulta AMU
Malostranské nám. 258/13
118 00 Praha 1
Tel.: +420 234 244 111
IČO: 61384984
DIČ: CZ61384984