Přijímací řízení do doktorského studia

Založte přihlášku 

Vyplňte elektronickou přihlášku ke studiu

Zaplaťte poplatek

967,- Kč platební kartou 

pošlete přihlášku elektronicky 

povinné přílohy v listinné formě zašlete poštou nebo doneste osobně na podatelnu AMU od 15.7. do 15.8.2025 (včetně)


Podat přihlášku ke studiu
INFO

Aktuální informace o termínech a uzávěrkách přihlášek naleznete ZDE.

Průběh a hodnocení přijímací zkoušky do doktorského studijního programu
Skladba a teorie skladby v českém jazyce

 

Požadavky na vzdělaní́ a praxi:
- zakončené VŠ vzdělaní magisterského stupně,
- přesvědčivé výsledky v dosavadní kompoziční tvorbě,
- praxe a znalost kompoziční práce a špičková orientace v oblasti současné hudby a jejích interdisciplinárních vztazích,
- schopnost tvůrčího hudebně-teoretického myšlení, přesvědčivá orientace v oborovém diskursu a odpovídající formulační schopnosti.
- odpovídající znalost anglického jazyka a dalšího cizího světového jazyka, kterou uchazeč prokáže formou zkoušky před začátkem přijímacího pohovoru. Požadovanou úroveň a skupinu jazyků,
ze kterých je možné zkoušku složit, ošetřuje pro každý akademický rok příslušná vyhláška děkana.

Návaznost na další typy studijních programů
Program je koncipován jako postgraduální studium skladby a jejích teoretických aspektů. Vzhledem k interdisciplinární povaze studia připadá́ v úvahu návaznost na široké portfolio uměleckých
i teoretických studijních programů.

Přijímací zkouška

Uchazeč je povinen do termínu shodného s uzávěrkou pro podání přihlášek poslat na e-mailovou adresu prijimacky_k.skladby@hamu.cz nebo na adresu sekretariátu Katedry skladby HAMU, Malostranské náměstí 13, Praha 1 reprezentativní ukázky své́ dosavadní kompoziční tvorby v elektronické podobě (.pf) a případných nahrávek (.wav, .mp3) či funkčních internetových odkazů na ně. Nedodání požadovaných materiálů do termínu shodného s uzávěrkou pro podání přihlášek bude považováno za nesplnění podmínek přijímacího řízení, které bude tímto následně ukončeno.

Přijímací řízení je jednokolové́. Uchazeč během přijímacího pohovoru představí záměr doktorského projektu, v němž specifikuje své umělecké, badatelské a studijní preference. Muže být v kompoziční oblasti zaměřen jak na tvorbu pro akustické nástroje či lidský hlas, tak na využití současných technologií v kompoziční tvorbě a vzájemné průniky. V teoretické části projektu je výhodou navazovat na předchozí tvůrčí a výzkumné aktivity katedry.

 

Doktorský projekt bude zejména:

  • obsahovat jasný záměr kompoziční a výzkumné́ činnosti během studia,
  • formulovat záměr, jakým způsobem se uchazeč̌ bude aktivně podílet na uměleckých a výzkumných aktivitách katedry skladby, případně jak se zapojí do pedagogické činnosti.

V rámci přijímací zkoušky dále představí uchazeč/ka reprezentativní ukázky své dosavadní kompoziční tvorby (popis zaslání materiálů viz výše). Dále přijímací komisi předloží a rovněž představí partitury či odpovídající záznamy díla (grafický, textový́ apod.) a nahrávky svých děl v rozsahu do 20 minut. Dále přijímací komisi předloží ukázku svých dosavadních hudebně teoretických prací, kterou představí formou krátké prezentace v rozsahu do 10 minut.

Přijímací komise hodnotí bodovým systémem v rozmezí 1-25 tato kritéria: 

  • oborovou dispozici uchazeče o doktorské studium,
  • doložitelné úspěchy v příslušném oboru, případně vybraném tematickém okruhu,
  • kvalitu předloženého kompozičního portfolia a relevanci výzkumného záměru,
  • praktickou zkoušku v příslušném oboru, případně vybraném tematickém okruhu,
  • odbornou úroveň rozpravy s uchazečem,
  • orientaci v příbuzných teoretických disciplínách.

Po ukončení přijímací zkoušky a na základě jejího výsledku vytvoří na neveřejném zasedání přijímací komise pořadí dle průměrů bodových hodnot jednotlivých uchazečů/ček a k přijetí děkanovi fakulty doporučí ty uchazeče/čky, jejichž bodové hodnocení je minimálně 22 bodů a zároveň se umístili do pořadí odpovídajícímu směrnému číslu pro doktorský studijní program Skladba.

Pokud nebude dostatek uchazečů splňujících podmínku bodového hodnocení, směrné číslo se nenaplní.

INFO

Cizinci, kteří se hlásí k bezplatnému studiu v českém jazyce, přiloží k přihlášce potvrzení akreditované instituce o dosažení znalosti češtiny na úrovni B2 dle CEFR.