Výzkum zvuku a prostoru. Grantový projekt katedry skladby HAMU 2016–2018
Prostor je pojmem, který vytváří rámec pro vztahy. Takový rámec může být fyzické, materiální povahy, ovšem také povahy duševní, intelektuální, či virtuální. V prostoru se odehrávají kosmologické, fyzikální i biologické procesy napříč časem. Jako bytosti se v prostoru vymezujeme vůči okolí, v prostoru probíhá naše komunikace. Jedním z principů takové komunikace, kterému je věnován jeden z aktuálních tvůrčích výzkumů na katedře skladby HAMU, je komunikace akustická – komunikace zvukem, který se (vědomě strukturován v čase) stává v hudbou.
Přemýšlet o hudbě bez vědomí prostoru je nemožné. Aby hudba zněla, předpokládá prostor, v němž budou v závislosti na záměrné fyzické aktivitě vibrovat částice vzduchu. A předpokládá prostor k tomu, aby byly ustanoveny mentální vztahy, aby tak ona komunikace mohla být ustanovena, a to i v případě, že samotná hudba bude znít pouze v našem vědomí, například při četbě notového zápisu.
Hlavním akcentem našeho zájmu jsou především taková prostorová rozmístění zvukových zdrojů (reproduktorů) či hudebních nástrojů, která fungují jako živoucí instrumentální organismus pohlcující posluchače uvnitř poslechového prostoru – to namísto tradičních kukátkových dispozicí koncertních sálů. Projekt zkoumá tři linie technologicko-kompozičních strategií manipulace prostoru zvukem. Jedná se o distribuci zvuku v prostoru pomocí reproduktorových systémů, softwarové strategie prostorové distribuce v reálném čase a dále speciální strategie analýz prostorových aspektů zvuku a možnosti jejich přenositelnost mezi fyzickými prostory.
Speakerhead a Mobilní akusmonium HAMU
koncept: Jan Trojan & Michal Rataj
Technický design a realizace: Jan Trojan
vývoj hardwaru: Tomáš Mudra (DT Technic Teplice)
s použitím OSC for Arduino [OSCuino]
(c) CNMAT, UC Berkeley, California
Zvukoprostor – Prostorozvuk
Rataj, Michal – Hořínka, Slavomír – Trojan, Jan – Dvořák, Tomáš. Praha: Nakladatelství AMU, 2018. 241s
Říjen 2018
Koncert: Minulost v dnešku . 3.10.2018, 19:30; D8: Barokní refektář , Jilská 5, Praha
Koncert ve spolupráci s Ústavem hudební vědy FF UK v rámci projektu HERA Sound Memories . Nové kompozice, rozličnými způsoby inspirované hudbou minulosti, zkomponovali Bruno Cunha, Jan Dobiáš, Kateřina Horká, Patrik Kako a Roman Zabelov. Performance v akusmoniu provedli Slavomír Hořínka, Jan Trojan, Michal Rataj a studenti HAMU. V závěru večera se uskutečnil křest knihy Zvukoprostor – Prostorozvuk, která vznikala (spolu s Akusmoniem HAMU) běhěm eponymního granového projektu na katedře skladby HAMU a katedře fotografie FAMU v letech 2016–2018.
Publikace: Rataj, Michal – Hořínka, Slavomír – Trojan, Jan – Dvořák, Tomáš. Zvukoprostor – Prostorozvuk. Praha: Nakladatelství AMU, 2018. 241s.
Září 2018
Koncert: Slavomír Hořínka: In Carne Mea (verze pro akustickou stopu a smyčce) na koncertě v Budapešti .
Srpen 2018
Publikace: Hořínka, Slavomír. „Interspace: Vzdálenost jako kompozicní strategie“ [online]. Musicologica Brunensia [cit. 6. 9. 2018]. 2018, roc. 53, c. 1, s. 35–50. Dostupné z: https://doi. org/10.5817/MB2018-1-3.
Prosinec 2017
Slavomír Hořínka, Michal Rataj a Jan Trojan prezentovali výsledky svého výzkumu na Akademii Ferenze Liszta v Budapešti . Následoval koncert multikanálového systému s využitím Speakerhead .
Listopad 2017
Slavomír Hořínka obdržel zvláštní cenu pro českého účastníka soutěže Musica nova 2017 za skladbu Rány zářící .
Červen 2017
Koncert: Slavomír Hořínka: In Carne Mea (verze pro akustickou stopu a smyčce) na koncertě v Bratislavě . Skladba vychází ze zvuku dunění a tepu velikonočního Jeruzaléma, nahraného uvnitř prostoru románského kostela sv. Anny.
Květen 2017
Koncert: Pražské Jaro. Národní technické muzeum, 29.5.2017
Jan Trojan: Circulation, comprovizace pro saxofon, klarinet, housle a zvukové objekty. Michal Rataj: Sentenceless Sentence .
Ohlasy : Harmonie: Když zvuk ujíždí na kolečkách , ČT: Echo Prazskeho jara , iHned - Boris Klepal
Koncert: Zvukové stezky a magnetická pole . Mezinárodní den muzeí a galerií, 18.5.2017, 19h; Klášter sv. Anežky České , Praha.
Jednalo se o mezinárodní kolaborativní projekt AMU (Katedra skladby HAMU, Centrum audiovizuálních studií FAMU) a oddělení Aktuelle Musik: Komposition při Hochschule für Musik, Nürnberg. Posluchači měli možnost stát se součástí netradiční zvukové procházky. Trasa vedla v prostorách kláštera, kde se návštěvníci účastnili zvukových intervencí. V závěru večera vystoupil Ensemble Terrible HAMU a dále proběhlo představení nového šestnáctikanálového ambisonického systému s robotickou reproduktorovou hlavou Speakerhead .
Ohlasy : Audiopro: Obklopeni zvukem Acousmonia
Publikace: Rataj, Michal. „Writing Sound: The Wacom Tablet – a Multifaceted Musical Instrument“. In: Koubová, Alice – Jobertová, Daniela (ed.). Artistic Research: Is There Some Method? Praha: Nakladatelství AMU, 2017.
Koncert: MTI presents: Michal Rataj, 5.5.2017, 19:30; Leicester
Prezentace a koncert Michala Rataje na De Montfort University, Leicester, UK .
Duben 2017
Slavomír Hořínka: Rány zářící v PremEdici Radioateliéru Čro . Soundscape kompozice vychází z náhrávek pořízených o Velikonocích 2016 v Jeruzalémě.
Prosinec 2016
Koncert: AD 2016 . Cyklus Hudba v souvislostech.13.12.2016, 19.30; Kostel sv. Klimenta, Praha.
Slavomír Hořínka: Čtvrtek a odpusť ti Pánbůh pro mezzosoprán a 10 hráčů
Říjen 2016
Koncert: Hesychazmus, hudba (z) ticha. Festival Pravoslavné hudby Archaillos Kallon. 18.10.2016, Galerie HAMU, Praha.
Slavomír Hořínka: Prayer Inside . Soundscape kompozice vychází z náhrávek pořízených o Velikonocích 2016 v Jeruzalémě.
Ohlasy: Harmonie: Pražský festival v duchu byzantské ars novy .
Září 2016
Koncert: ICMC 2016 - 42nd International Computer Music Conference . 13.9.2016, Utercht.
Michal Rataj: Small Imprints for clarinet and live electronics.
Červen 2016
Jan Trojan úspěšně otestoval krokový motorek ovládaný protokolem Open Sound Control, který se má stát jádrem robotické reproduktorové hlavy nového akusmonia.
Slavomír Hořínka: Tvář. Zvuková instalace ke stejnojmenné výstavě Josefa Pleskota v kostele Nalezení sv. Kříže v Litomyšli, 9. červen – 31. prosinec 2016. Instalace vychází z náhrávek pořízených o Velikonocích 2016 v Jeruzalémě.
Prezentace Michala Rataje na 51. Mezinárodním hudebním kolokviu v Brně.
Duben 2016
Navázání spolupráce s firmou APS , na jejímž konci by měly být speciálně navržené reproduktory pro nové akusmonium.
Slavomír Hořínka podnikl cestu do Jeruzaléma, kde během pravoslavných Velikonoc nahrával v ulicích města a zvláště během nocí uvnitř kostelů.
Březen 2016
Michal Rataj a Jan Trojan začali výzkum a stavbu mobilního Akusmonia HAMU.
Hudební a taneční fakulta AMU
Malostranské nám. 258/13
118 00 Praha 1
Tel.: +420 234 244 111
IČO: 61384984
DIČ: CZ61384984