Časopis #hamu vznikl na jaře roku 2022 na popud několika studentů Hudební a taneční fakulty AMU. Cílem časopisu je informovat o dění na fakultě, seznamovat s osobnostmi a absolventy fakulty, zvát na akce, které by si neměli studenti, pedagogové a zaměstnanci nechat ujít, a v neposlední řadě přinášet novinky z uměleckého světa.
Od roku 2023 je vydávání časopisu spolufinancováno Nadací Český hudební fond.
Představujeme vám první číslo časopisu #hamu v akademickém roce 2024/2025. Rozhodli jsme se, že následující tři čísla budou patřit menším katedrám naší fakulty. Začínáme Katedrou hudební produkce, katedrou, bez které by se neobešly žádné velké projekty. Pro název celého čísla jsme zvolili jasný a výstižný název PRODUKCE HAMU. Poměrně velkým oříškem bylo najít nějaké fotografie z této katedry, protože produkční většinou nikdo cíleně nefotí, ale věřím, že naši snahu oceníte. :-) Věříme, že oceníte také novou rubriku Historie Lichtenštejnského paláce nebo si rádi přečtete, jakými pravomocemi disponuje rektor či něco o vyučovaném předmětu z oboru hudební produkce.
Jaro je tu, a proto držíte v rukou letošní druhé číslo časopisu #hamu. Přinášíme zase plné číslo zajímavých rozhovorů a článků. Finálně uzavíráme představování katedry smyčcových nástrojů, přečíst si můžete o violoncellech a kontrabasech. V rubrice Spectabilis, Honorabilis jsme udělali rozhovor s děkanem Hudební a taneční fakulty AMU prof. Ivanem Klánským nebo si můžete přečíst rozhovor s legendárním kustodem Janem Rücklem.
Držíte v rukou první číslo časopisu #hamu v roce 2024, a jak to občas bývá, s novým rokem přichází několik změn. Možná jste si již stihli všimnout, že náš grafický design prošel lehkým upgradem, za což jsem moc rád a doufám, že se vám bude líbit. Také jsme přidali novou rubriku v anglickém jazyce, kterou chceme přibližovat život cizinců v Praze. V rámci představování kateder pokračujeme v katedře strunných nástrojů, tentokrát jsme se zaměřili na harfu a kytaru.
Na vydání tohoto čísla se finančně podílela Nadace Český hudební fond.
Páté číslo časopisu #hamu je tady. Během akademického roku budeme představovat celou katedru strunných nástrojů. V tomto čísle začínáme s houslemi a violami. V rubrice Spectabilis, Honorabilis si můžete přečíst rozhovor s prorektorem prof. Mgr. Janem Hančilem. Dále pokračujeme také s představováním administrativních pracovníků HAMU nebo s rozhovory s našimi absolventy.
Na vydání tohoto čísla se finančně podílela Nadace Český hudební fond.
Jaro je tu a s ním i vyladěné číslo vašeho oblíbeného časopisu. Tentokrát jsme se zaměřili na katedru bicích nástrojů, která má velkou škálu zajímavých studentů a projektů. Přečíst si můžete i rozhovor s prorektorem Václavem Janečkem nebo zjistit, jak vznikal program pro debutový koncert Pražského jara absolventky naší fakulty Aleny Hron. K tomu přinášíme tipy na zajímavé akce nejen na HAMU.
Na vydání tohoto čísla se finančně podílela Nadace Český hudební fond.
Nové číslo časopisu #hamu představuje katedru tance. Proto se v něm můžete začíst do rozhovoru s vedoucí katedry Lucií Hayashi, dozvíte se o Mezinárodní taneční konferenci nebo o tom jak fungují studentské výzkumné granty na HAMU. Přinášíme také novou rubriku Spectabilis, Honorabilis, kde chceme přibližovat akademické funkce. Naším prvním hostem nemohl být nikdo jiný než rektorka AMU Ingeborg Radok Žádná. O tom, jak na svá studia na HAMU vzpomíná Pavel Trojan jr. si můžete přečíst v rubrice Naši absolventi.
Říjnové číslo časopisu #hamu se zabývá jednou z nejmladších kateder HAMU - katedrou jazzu. K rozhovorům jsme si pozvali jak vedoucího katedry Jaromíra Honzáka, tak i zakladatele Jazzového nádvoří Jiřího Slavíka. V časopise se dále dozvíme více informací k tanečnímu festivalu Nová generace a uvedeme školní ansámbl soudobé hudby Ensemble Terrible, který funguje na fakultě již několik let. S proděkanem Adamem Halašem si představíme koncepci PR, která je pro fakultu nezbytná a s Annou Poppovou probereme, jak přistupovat k zahraniční mobilitě. A jaké to je vést nadšenecký megaprojekt? O tom nám poví absolventka hudební produkce Petra Soukupová, která vede nadšenecký orchestr Police Symphony Orchestra. Tak hezké čtení!
První číslo časopisu #hamu, který vydává Hudební a taneční fakulta AMU, představuje katedru skladby a přináší rozhovory s jejími protagonisty. Dozvíme se nejen jakým způsobem přivádí na svět kompoziční díla vedoucí katedry skladby Slavomír Hořínka, ale i co bylo pro pedagogy a studenty oboru největší kompoziční výzvou. O svých inspiracích a studiu na HAMU poskytla rozhovor doktorandka Soňa Vetchá, která se stala výherkyní ceny OSA. Podíváme se na mezinárodní mládežnické orchestry a v seriálu "Seznamte se..." si přiblížíme práci administrativních pracovnic na studijním oddělení. Na závěr přinášíme rozhovor s absolventem naší fakulty dirigentem Jakube Hrůšou.
Hudební a taneční fakulta AMU
Malostranské nám. 258/13
118 00 Praha 1
Tel.: +420 234 244 111
IČO: 61384984
DIČ: CZ61384984