DOBRÁ RADA DRAHÁ

20. května 2019 11:00


Singspiel Josefa Bárty Dobrá rada drahá / Da ist nich gut zu raten z roku 1778, kdy byla úspěšně uvedena ve Vídni, představuje útvar, který bychom dnes označili jako muzikál, ve své době to byl žánr pěstovaný a podporovaný Josefem II jako prostředek lidové zábavy.
Zpěvohra, která byla připravena pro obnovenou světovou premiéru z rukopisu v Berlíně, byla nastudována ve spolupráci s katedrou zpěvu a operní režie HAMU nejlepšími studenty a absolventy ze třídy sólisty Národního divadla prof. Kusnjera a špičkovým orchestrem dobových nástrojů Ensemble 18+. Diriguje Marek Štilec.

Děj singspielu je zasazen do nezvyklého orientálního prostředí, ale vychází z modelů, které jsou v českém prostředí známé například z opery Prodaná nevěsta nebo z postav Commedia dell'arte.Hudba k singspielu, zpěvní čísla i ansámblové scény jsou velmi nápadité, plné krásných melodií a působivých momentů.

20. května se uskuteční v Sále Martinů na pražské HAMU od 11.00 a od 19.00 dvě koncertní uvedení tohoto komického a posluchačsky přitažlivého díla v originálních kostýmech.

SÁL BOHUSLAVA MARTINŮ

Malostranské náměstí 13
118 00 Praha 1