KONCERT PROTI TOTALITĚ 2020 ON-LINE

17. listopadu 2020 19:00 -

17. listopadu 2020 22:00


Letošní Koncert proti totalitě se uskuteční on-line, 17. listopad si tak společně připomenou AMU, AVU a Knihovna Václava Havla

Sedmý ročník Koncertu proti totalitě přivítá diváky v sále Martinů ON-LINE. Na pódiu své alma mater se díky koncertu opět unikátně setkají současní studenti se svými profesory a úspěšnými absolventy. Tradičně zazní skladby autorů, jejichž životy a tvorbu poznamenaly totalitní režimy či byli přímo vystaveni různým formám bezpráví.

On-line přenos můžete sledovat 17. listopadu od 19 hodin na sociálních sítích AVU, AMU, HAMU, Knihovny Václava Havla a na webových stránkách www.koncertprotitotalite.cz

Dramaturgie představí Sonátu pro klavír maďarského autora Bély Bartóka v podání talentovaného studenta HAMU Tomáše Vrány , loňského semifinalisty světové Bartókovy klavírní soutěže v Budapešti. Dále zazní písňový cyklus Písničky na dvě stránky , který na texty moravské lidové poezie zkomponoval Bohuslav Martinů ve svém válečném exilu ve Spojených státech. Diváci se mohou těšit na skvělou sopranistku Kristýnu Kůstkovou , studentku AMU a současně newyorské Mannes a jednoho z nejlepších českých klavíristů Martina Kasíka .

Vrcholem dramaturgie je bezpochyby fatální Kvartet pro konec času , který hluboce věřící Olivier Messiaen napsal v roce 1940 na německý papír od strážce zajateckého tábora Stalag VIII A. Poprvé zazněl v táborové umývárně, podruhé před pěti sty zajatci tábora a 17. listopadu 2020 zazní znovu, aby nás přiměl přemýšlet o míře únosnosti naší současnosti. Interpretace fenomenálního díla se zhostí neméně fenomenální hudebníci - koncertní mistr České filharmonie a student HAMU houslista Jan Mráček , violoncellista Jiří Bárta , klavírista Martin Kasík a klarinetista Irvin Venyš .
Programovou brožuru ke koncertu můžete prolistovat nebo stáhnout ZDE .

Koncert doprovází výjimečný výstavní projekt Doba trvanlivosti z dílny Akademie výtvarných umění, který představí grafická díla současných studentů, absolventů a profesorů AVU. Sjednocujícím prvkem projektu je totalita, resp. přetrvávající totalitní myšlení a jeho „doba trvanlivosti“ v prostředí demokratické společnosti - tedy v podmínkách pro generaci současných studentů zdánlivě samozřejmých. On-line přenos Koncertu vizuálně doprovodí ukázky a po ukončení nouzového stavu bude výstava volně přístupná v respiriu HAMU.
Katalog k výstavě (z dílny PK Graphics) můžete prolistovat nebo stáhnout ZDE

Koncert proti totalitě je pořádaný tradičně v den výročí sametové revoluce a připomíná zároveň i Mezinárodní den studentstva, který byl vyhlášen po tragických událostech 17. listopadu 1939. Pořadatelem je Hudební a taneční fakulta Akademie múzických umění v Praze, spolupořadateli letošního ročníku jsou Akademie výtvarných umění a Knihovna Václava Havla.

www.koncertprotitotalite.cz
info@koncertprotitotalite.cz

SÁL BOHUSLAVA MARTINŮ

Malostranské náměstí 13
118 00 Praha 1