ZVUKOPROSTOR: NOVÉ SITUACE

21. října 2022 19:30


Nové kompozice pro akustické nástroje a elektroniku ve 3D ambisonickém ozvučení.


Michal Rataj : Floating pro flétnu a live electronics
Jan Trojan / Roman Zabelov : Zvlněné krajiny pro amplifikovaný akordeon a live electronics
Slavomír Hořínka : Poslední píseň pro housle a live electronics

3D ambisonické ozvučení s použitím robotického systému reproduktorů HAMU SpeakerHEAD

účinkující:
Daniel Havel – flétna
Roman Zabelov – akordeon, live electronics
Slavomír Hořínka – housle
Michal Rataj, Jan Trojan – live electronics

Michal Horáček – světelný design
Michaela Doležalová – grafický design

katedraskladby.hamu.cz

facebook event


Tři skladby, tři situace, tři prostory. Nové kompozice vznikaly se společnou snahou přemýšlet o přenositelnosti prostorů. Jedná se o téma, kterým všichni žijeme neustále. Hudbě nasloucháme v tolika různých situacích, že už nás ani nenapadne, jak moc je znějící hudba ovlivňována prostorem, jehož se stává součástí. Jak se promění hudba znějící v koncertním sále, když jí rázem přeneseme do privátního sluchátkového prostoru? Jak se promění vnímání prostoru, na nějž se přestaneme dívat, a začneme mu pouze naslouchat? Jak zvukem zachytit prostorové situace a přenést je do situací odehrávajících se v prostorech zcela nových?

To jsou otázky, na něž se tři nové kompozice současných autorů pokoušejí hledat odpovědi nejenom uvnitř unikátního 3D zvukového systému, který je již několik let testován v uměleckém provozu na katedře skladby. Pokračování koncertu se totiž bude později konat
on-line ve světě binaurálním, takovém, v němž se jako posluchači uzavřeme do privátního prostoru sluchátkového. Jakým způsobem se tento posun mezi prostory dotýká současného přemýšlení o kompozici a co to pro nás jako pro skladatele a interprety znamená?

Koncertní projekt "Zvukoprostor :: nové situace" rozehrává hru hudby a prostoru napříč novými poslechovými zkušenostmi, které se postupně stávají stále více naší každodenní zkušeností. Tři kompoziční sondy odkryjí prostorové situace, které nás přizvou do zvukového dobrodružství nesoucím se napříč prostorem a časem.

ZVUKOPROSTOR

foto Zuzana Lazarová

GALERIE HAMU

Malostranské náměstí 13
118 00 Praha 1