SOUSTŘEDILI JSME SE V BEROUNĚ

2021, KATEDRA SKLADBY (HAMU)


Mezi 21. a 24. říjnem se katedra skladby po rok a půl dlouhé covidově nevýletní proluce opět vydala na pravidelnou tvůrčí dílnu, tentokrát do objektu učebního, výcvikového a ubytovacího střediska v Berouně! Napříč generacemi zavála nostalgie základkových škol v přírodě při povlékání peřin a polštářů do krepově květovaných vzorů. Budova bývalé školy nabídla velké množství prostorů využitelných pro přednášky kantorů, skupinové improvizace, konzultace skladeb i večerní dýchánky či snídaňové hodokvasy. 
Hned první den po výpadcích proudu v důsledku vichřice a procházce po malebném okolí (kdy byl pozorován v jedné nevinně vyhlížející zahrádce živý pštros) představil své skladby a kompoziční styl prof. Hanuš Bartoň, jehož výstup vzbudil sáhodlouhou debatu, v níž se pokračovalo i v hospodě na náměstí, kam se většina skladatelstva vydala na večeři (a pivo Matuška).
Druhý den vzbudila všechny vůně (a koho ne, toho mlácení do šamanského bubnu) velkolepě pojaté snídaně s míchanými vejci, palačinkami, jáhlovými kašemi i jinými pochutinami, po níž se studenti odebrali na konzultace s vybranými kantory. Po obědě už čekal v přednáškové místnosti doc. Luboš Mrkvička a zasvěcoval přítomné nejen do svých kompozičních technik, ale i vnitřní motivace psát hudbu, o čemž se později rozvinula opět dlouhá diskuse.
Třetí den se šlo kolem poledne na výlet na prosluněný vršek Ratilka a následně se všichni zaposlouchali do rozhlasové hry, jíž dělal sound design Jan Trojan, a po jejím vstřebání hned všechny obdařil Michal Nejtek nahrávkami svých orchestrálních, komorních, ale i bigbítových kousků.
Poslední den představil své skladby poslední kantor doc. Slavomír Hořínka, který ostatní ve svých skladbách zasvětil do tajů pohybu křídel kolibříka i dálničního lomozu u Mrtvého moře. Parádní atmosféru celého pobytu doplňovalo krásné podzimní počasí, příjemné berounské hospůdky i velmi nedaleký pivovar s nonstop okénkem. Beroun se stal úctyhodným konkurentem tradičního místa konání skladatelských dílen v Poněšicích. Jen ta sauna chyběla.

-hh

úvodní fotka
(zleva: Iva Oplištilová, Pavel Duda, Haštal Hapka, Roman Zabelov, Tobiáš Horváth, Nina Leovac)