Habilitační a profesorská řízení

Habilitační řízení a řízení ke jmenování profesorem se řídí Zákonem o vysokých školách v platném znění, aktuálně platným Řádem habilitačního řízení a řízení ke jmenování profesorem Akademie múzických umění (dále jen AMU) a platným Výnosem rektora/ rektorky AMU, kterým se upravují habilitační řízení a řízení ke jmenování profesorem a jmenování hostujících profesorů na AMU a udělenými akreditacemi Národního akreditačního úřadu.

V souladu s uvedenými právními předpisy a vnitřními normami AMU za účelem přehlednosti a transparentnosti postupů upravuji tímto za Hudební a taneční fakultu AMU v Praze (dále jen HAMU) základní podmínky a postupy pro zahájení a průběh habilitačních řízení a řízení ke jmenování profesorem. 

prof. Ivan Klánský
děkan

Povinné položky předkládané pro obor habilitačního řízení Hudební umění i Taneční umění:

  1. Návrh uchazeče na zahájení habilitačního řízení včetně tématu habilitační přednášky. Formulář ke stažení zde
  2. Doklady o dosaženém vysokoškolském vzdělání a získaných titulech (ověřené kopie VŠ diplomů).
  3. Strukturovaný životopis uchazeče doplněný o charakteristiku odborné činnosti a jejích výsledků, přínosu v národním či mezinárodním kontextu formou stručné reflexe. Tato reflexe v rozsahu dvou normostran může být u uchazečů předkládajících habilitační práci v podobě vynikajícího uměleckého díla nebo uměleckého výkonu nebo jejich souboru podle následujícího odst. 5 písm. d) nahrazena stručnou anotací (rozsah 1000 znaků včetně mezer) k písemné umělecko-pedagogické reflexi.
  4. Strukturovaný přehled pedagogické praxe na vysoké škole v délce nejméně pěti let v oblasti vzdělávání Umění nebo Vědy o umění a kultuře. Formulář ke stažení zde.
  5. Habilitační práce uchazeče, kterou se na AMU rozumí:
    a) písemná teoretická/vědecká práce dosud nepublikovaná, která přináší nové vědecké poznatky, nebo
    b) soubor uveřejněných vědeckých prací doplněný komentářem, nebo
    c) tiskem vydaná monografie, která přináší nové vědecké poznatky v daném oboru, nebo
    d) vynikající umělecké dílo nebo umělecký výkon nebo jejich soubor, kterým je například vynikající veřejná umělecká činnost celostátního významu.

    Habilitační práce podle písmene b) soubor uveřejněných vědeckých prací doplněný komentářem se skládá z reprezentativního výběru 5–10 uveřejněných vědeckých výstupů, kapitol v monografiích nebo recenzovaných studií v celkovém rozsahu minimálně 120 normostran. Komentář charakterizuje kontext problematiky, záměr a dosažené výsledky studií.

    Pokud uchazeč předkládá habilitační práci podle písmene d) vynikající umělecké dílo nebo umělecký výkon nebo jejich soubor, je tato doplněna písemnou umělecko-pedagogickou reflexí v rozsahu 30 normostran (bližší informace viz níže). 
     
  6. Seznam vědeckých, odborných nebo uměleckých prací, přehled absolvovaných vědeckých, odborných nebo uměleckých stáží, jak tuzemských, tak i zahraničních, popřípadě další doklady osvědčující vědeckou nebo uměleckou kvalifikaci doporučujeme předkládat v následující struktuře a maximálním možném počtu, aby měla habilitační komise a Umělecká rada HAMU co nejkomplexnější materiál pro posouzení:   

    Pokud uchazeč předkládá habilitační práci podle písmene a), b) nebo c), doporučujeme předkládat bod č. 6 v následující struktuře:

  1. Přehled výstupů v RIV a další odborné publikační činnosti.
  2. Soupis účasti na národních a mezinárodních odborných konferencích a stážích, členství v odborných platformách, organizacích a komisích.
  3. Soupis organizačních aktivit, grantové (včetně zastávané pozice a jejích kompetencí), vydavatelské nebo ediční činnosti.

   Pokud uchazeč předkládá habilitační práci podle písmene d), doporučujeme předkládat bod č. 6 v následující struktuře dle oboru a zaměření uchazeče:

  1. Soupis nejvýznamnější umělecké interpretační činnosti, z toho nejméně pět výstupů v RUV kategorie A, B.
  2. Soupis nejvýznamnějších recenzí nebo mediálních ohlasů uměleckých vystoupení včetně odkazů.
  3. Soupis publikační činnosti v oboru.
  4. Přehled umělecko-pedagogického vedení mistrovských interpretačních kurzů nebo tvůrčích dílen na národní nebo mezinárodní úrovni, uměleckých stáží, aktivity na uměleckých soutěžích, členství v odborných porotách a komisích. 
  1. Soustavná tvůrčí činnost v daném oboru doložená údaji o mezinárodně či národně významných provedeních skladeb zkomponovaných v posledních pěti letech.
  2. Soupis minimálně deseti veřejně provedených, profesionálně nahraných nebo tiskem vydaných děl, minimálně dvě z nich v kategorii A dle RUV. Alespoň dvě díla budou doložena partiturou nebo nahrávkou. 
  3. Soupis minimálně tří publikovaných odborných textů v daném oboru, z toho min. jeden v RIV. 
  4. Přehled umělecko-pedagogického vedení kompozičních kurzů nebo tvůrčích dílen v oboru skladba na národní nebo mezinárodní úrovni, zahraničních pobytů, přednáškových stáží, členství v odborných porotách a komisích, aktivní účasti na konferencích apod.
  1. Umělecká činnost v oblasti zvukové tvorby nebo hudební režie po dobu minimálně deseti let doložená soupisem minimálně dvaceti studiových a komerčně vydaných zvukových záznamů. Každé dílo, kde byl uchazeč zodpovědný za hudební režii nebo zvukovou tvorbu, v minimální celkové stopáži 40 minut. 
  2. Soupis recenzí v odborných domácích nebo zahraničních médiích včetně odkazů.
  3. Soupis minimálně tří publikovaných odborných textů z oblasti zvukové tvorby nebo hudební režie.
  4. Přehled aktivní účasti na národních nebo mezinárodních konferencích, zahraničních pobytů, přednáškových stáží, umělecko-pedagogického vedení nahrávacích (produkčních) projektů na národní nebo mezinárodní úrovni.
  1. Soupis veřejných uměleckých výstupů v průběhu profesní, umělecké a pedagogické aktivity.
  2. Soupis recenzí nebo mediálních ohlasů na uměleckou činnost včetně odkazů.
  3. Soupis publikační činnosti v oboru.
  4. Přehled organizačních a uměleckých aktivit, umělecko-pedagogického vedení mistrovských kurzů a workshopů na národní nebo mezinárodní úrovni, stáží, aktivity na uměleckých soutěžích nebo členství v odborných porotách a komisích. 

Veškeré soupisy a přehledy umělecké interpretační, tvůrčí a organizační činnosti, umělecko-pedagogického vedení, účasti na konferencích, zahraničních stáží atd. by měly obsahovat minimálně tyto informace:

  • Název, stručná charakteristika (např. festival, koncert, workshop, vydané nahrávky uměleckých výstupů atd.), pozice uchazeče, datum konání, město a stát konání. Možno dokládat např. programem, obaly vydaných nahrávek (CD) apod. i ve stažené elektronické verzi. 
  • Soupisy publikační, vydavatelské a ediční činnosti, recenzí a výstupů v RIV se řídí citační normou ISO 690. Soupis recenzí je třeba doplnit webovými odkazy na dané recenze nebo přiložit jejich kompletní texty k soupisu. Soupis výstupů v RIV by měl obsahovat také typ výstupu (B, C, D, Jimp, Jost atd.) a jeho identifikační číslo.

Doporučené formální a obsahové náležitosti umělecko-pedagogické reflexe:
Formální úprava se řídí aktuálně platným výnosem rektorky k úpravě vysokoškolských kvalifikačních prací. Titulní list je označen jménem a příjmením uchazeče, názvem reflexe (s podtitulem: umělecko-pedagogická reflexe) a datem jejího odevzdání.
Obsahově reflexe shrnuje dosavadní uměleckou činnost uchazeče a reflektuje nejvýznamnější umělecké nebo tvůrčí počiny uchazeče. Zároveň se věnuje pedagogické činnosti uchazeče na vysoké škole a jejímu vztahu k celkové umělecké nebo tvůrčí činnosti uchazeče.

Habilitační práci předkládá uchazeč v elektronické podobě v datovém souboru PDF na adresu pověřeného zaměstnance HAMU. Dále tuto práci v listinné podobě v počtu čtyř pomocných výtisků v kroužkové vazbě předkládá uchazeč pro potřeby oponentů a habilitační komise.
Přednášku v textové podobě předkládá uchazeč nejpozději 7 dní před konáním Umělecké rady HAMU elektronicky na adresu pověřeného zaměstnance HAMU. 

Návrh na zahájení habilitačního řízení včetně všech výše uvedených náležitostí se podává v písemné podobě s vyznačeným datem a podpisem uchazeče na všech předkládaných dokumentech, a to:

a) v podatelně AMU nebo
b) doporučeně poštou na adresu Hudební a taneční fakulta AMU v Praze, Praha 1, 118 00, Malostranské nám. 13 nebo
c) osobně pověřenému zaměstnanci HAMU, aktuálně p. Michaele Šlapalové, tel. 234244168, č. kanceláře 1060, pro elektronické podání: michaela.slapalova@hamu.cz

Základní podmínky a postupy pro zahájení a průběh habilitačního řízení ke stažení.pdf
Aktualizováno 25. října 2024
PDF
Zahájená habilitační řízení.xlsx
Aktualizováno 6. ledna 2025
XLSX

Předpokladem k zahájení řízení je předchozí jmenování docentem na základě habilitačního řízení, pokud jeho součástí bylo předložení habilitační práce.

Povinné položky předkládané při řízení ke jmenování profesorem v oboru Hudební umění i Taneční umění:

  1. Návrh uchazeče, včetně tématu profesorské přednášky, podpořený alespoň dvěma písemnými stanovisky profesorů téhož nebo příbuzného oboru nebo návrh děkana nebo rektora podaný umělecké radě fakulty. Řízení může zahájit z vlastního podnětu i umělecká rada fakulty. Formulář ke stažení zde.
  2. Doklady o dosaženém vysokoškolském vzdělání a získaných titulech (ověřené kopie VŠ diplomů).
  3. Strukturovaný životopis uchazeče doplněný o charakteristiku odborné činnosti a jejích výsledků, přínosu v národním či mezinárodním kontextu formou stručné reflexe v rozsahu dvou normostran. 
  4. Strukturovaný přehled pedagogické praxe na vysoké škole v délce nejméně deseti let v oblasti vzdělávání Umění nebo Vědy o umění a kultuře. Formulář ke stažení zde.
  5. Seznam vědeckých, odborných nebo uměleckých prací, přehled absolvovaných vědeckých, odborných nebo uměleckých stáží, jak tuzemských, tak i zahraničních, popřípadě další doklady osvědčující vědeckou nebo uměleckou kvalifikaci doporučujeme předkládat v následující struktuře a maximálním možném počtu, aby měla komise pro řízení ke jmenování profesorem a Umělecká rada HAMU co nejkomplexnější materiál pro posouzení:

    Pokud uchazeč prokazuje svou pedagogickou a vědeckou kvalifikaci, doporučujeme předkládat bod č. 5 v následující struktuře dle zaměření uchazeče:
  • Obor Hudební umění, zaměření Hudební teorie 
  • Obor Hudební umění, zaměření Hudební produkce
  • Obor Hudební umění, zaměření Interpretace, Skladba, Zvuková tvorba a hudební režie
  • Obor Taneční umění, zaměření Pedagogika tance, Choreografie, Nonverbální divadlo, Taneční věda
  1. Přehled výstupů v RIV a další odborné publikační činnosti za posledních deset let.
  2. Přehled spolupráce se zahraničními institucemi – vydavatelství, vysoké školy, mezinárodní projekty. 
  3. Soupis grantové činnosti, ve které uchazeč zastával pozici řešitel.
  4. Soupis účasti na národních a mezinárodních odborných konferencích konaných v ČR a v zahraničí, odborných stáží, členství v odborných platformách, organizacích a komisích, organizačních aktivit, vydavatelské nebo ediční činnosti.
  1. Přehled manažerské činnosti v instituci s národním a mezinárodním dosahem po dobu nejméně pěti let.
  2. Soupis publikační a odborné činnosti v oblasti hudebního managementu, kritiky nebo publicistiky, případně v dalších oblastech.
  3. Soupis manažerských a producentských aktivit a výsledků, činnosti v oblasti hudební dramaturgie a hudebně popularizační činnosti.
  4. Přehled účasti na národních a mezinárodních odborných konferencích, pedagogické činnosti s mezinárodním dosahem v oboru hudební produkce a hostování na zahraničních univerzitách.
  1. Přehled výstupů v RIV a další významné umělecké a odborné publikační činnosti za posledních deset let.
  2. Přehled odborné činnosti a aktivit, které významně a v mezinárodním kontextu iniciovaly rozvoj oboru (vědecká, pedagogická, grantová či ediční činnost, účast na prestižních konferencích a stážích, členství v odborných platformách, organizacích a komisích).
  3. Mediální ohlas nebo reflexe dopadu aktivit na rozvoj a popularizaci oboru a dialogu mezi akademickou a profesní sférou oboru.
  1. Přehled výstupů v RIV a další významné umělecké a odborné publikační činnosti za posledních deset let.
  2. Přehled odborné činnosti a aktivit, které významně a v mezinárodním kontextu iniciovaly rozvoj oboru (vědecká, pedagogická, grantová či ediční činnost, účast na prestižních konferencích a stážích, členství v odborných platformách, organizacích a komisích).
  3. Mediální ohlas nebo reflexe dopadu aktivit na rozvoj a popularizaci oboru a dialogu mezi akademickou a profesní sférou oboru.

Pokud uchazeč prokazuje svou pedagogickou a uměleckou kvalifikaci, doporučujeme předkládat bod č. 5 v následující struktuře dle zaměření uchazeče:

  • Obor Hudební umění, zaměření Interpretace
  • Obor Hudební umění, zaměření Skladba
  • Obor Hudební umění, zaměření Zvuková tvorba a hudební režie
  • Obor Taneční umění, zaměření Pedagogika tance, Choreografie, Nonverbální divadlo
  1. Soupis umělecké interpretační činnosti národního a mezinárodního významu. Z toho nejméně deset výstupů v RUV kategorie A, B.
  2. Soupis nejvýznamnějších recenzí nebo mediálních ohlasů uměleckých vystoupení včetně odkazů.
  3. Soupis publikační činnosti v oboru.
  4. Přehled umělecko-pedagogického vedení mistrovských interpretačních kurzů nebo tvůrčích dílen na národní nebo mezinárodní úrovni, uměleckých stáží, aktivity na uměleckých soutěžích, členství v odborných porotách a komisích.
  1. Soustavná tvůrčí činnost v daném oboru doložená údaji o mezinárodně či národně významných provedeních skladeb zkomponovaných v posledních deseti letech.
  2. Soupis minimálně dvaceti veřejně provedených, profesionálně nahraných nebo tiskem vydaných děl, minimálně čtyři z nich v kategorii A dle RUV. Alespoň čtyři díla budou doložena partiturou nebo nahrávkou.
  3. Soupis minimálně pěti publikovaných odborných textů v daném oboru, z toho minimálně dva v RIV.
  4. Přehled umělecko-pedagogického vedení kompozičních kurzů nebo tvůrčích dílen v oboru skladba na národní nebo mezinárodní úrovni, zahraničních pobytů, přednáškových stáží, členství v odborných porotách a komisích, aktivní účasti na konferencích apod. 
  1. Umělecká činnost v oblasti zvukové tvorby nebo hudební režie po dobu minimálně deseti let doložená soupisem minimálně čtyřiceti studiových a komerčně vydaných zvukových záznamů. Každé dílo v min. celkové stopáži 40 minut, kde byl žadatel zodpovědný za hudební režii nebo zvukovou tvorbu. 
  2. Soupis recenzí v odborných domácích a zahraničních médiích včetně odkazů.
  3. Soupis minimálně pěti publikovaných odborných textů z oblasti zvukové tvorby nebo hudební režie.
  4. Přehled aktivní účasti na národních nebo mezinárodních konferencích, zahraničních pobytů, přednáškových stáží, umělecko-pedagogického vedení nahrávacích (produkčních) projektů na národní nebo mezinárodní úrovni.
  1. Přehled výstupů v RUV a další významné umělecké a odborné publikační činnosti za posledních deset let.
  2. Přehled odborné činnosti a aktivit, které významně a v mezinárodním kontextu iniciovaly rozvoj oboru (vědecká, pedagogická, grantová či ediční činnost, účast na prestižních konferencích a stážích, členství v odborných platformách, organizacích a komisích).
  3. Mediální ohlas nebo reflexe dopadu aktivit na rozvoj a popularizaci oboru a dialogu mezi akademickou a profesní sférou oboru.

Veškeré soupisy a přehledy umělecké interpretační, tvůrčí a organizační činnosti, umělecko-pedagogického vedení, účasti na konferencích, zahraničních stáží atd. by měly obsahovat minimálně tyto informace:

  • Název, stručná charakteristika (např. festival, koncert, workshop, vydané nahrávky uměleckých výstupů atd.), pozice uchazeče, datum konání, město a stát konání. Možno dokládat např. programem, obaly vydaných nahrávek (CD) apod. i ve stažené elektronické verzi. 
  • Soupisy publikační, vydavatelské a ediční činnosti, recenzí a výstupů v RIV se řídí citační normou ISO 690. Soupis recenzí je třeba doplnit webovými odkazy na dané recenze nebo přiložit jejich kompletní texty k soupisu. Soupis výstupů v RIV by měl obsahovat také typ výstupu (B, C, D, Jimp, Jost atd.) a jeho identifikační číslo.

Přednášku v textové podobě předkládá uchazeč nejpozději 7 dní před konáním Umělecké rady HAMU elektronicky na adresu pověřeného zaměstnance HAMU.

Návrh na zahájení řízení ke jmenování profesorem včetně všech výše uvedených náležitostí se podává v písemné podobě s vyznačeným datem a podpisem uchazeče na všech předkládaných dokumentech, a to:

a) v podatelně AMU nebo
b) doporučeně poštou na adresu Hudební a taneční fakulta AMU v Praze, Praha 1, 118 00, Malostranské nám. 13 nebo
c) osobně pověřenému zaměstnanci HAMU, aktuálně p. Michaele Šlapalové, tel. 234244168, č. kanceláře 1060, pro elektronické podání: michaela.slapalova@hamu.cz

Základní podmínky a postupy pro zahájení a průběh řízení ke jmenování profesorem ke stažení.pdf
Aktualizováno 25. října 2024
PDF
Zahájená řízení ke jmenování profesorem.xls
Aktualizováno 6. ledna 2025
XLS
UR AMU - pořadí projednávání řízení ke jmenování profesorem.xlsx
Aktualizováno 26. září 2024
XLSX