Kurzy Kateřiny Kněžíkové a Marka Pinzowa na HAMU (25.-26.3.2017)

 

Kurz KK 2017

Během minulého víkendu se na HAMU konaly interpretační kurzy, které vedla Kateřina Kněžíková, sólistka Národního divadla v Praze a především absolventka Hudební a taneční fakulty AMU. Na kurzy se přihlásily studentky z HF JAMU, HAMU a dalších škol. Kateřina Kněžíková odpověděla studentce produkce Michaele Mochnáčové na pár otázek.

Kdy jste se rozhodla, že opera je pro Vás to správné povolání?

- já nevím, zda je to to správné povolání. Nikdy jsem nic jiného nezkusila. Jsem přesvědčena, že člověk může dělat mnoho věcí. Já jsem se rozhodla pro operu a to se snažím dělat poctivě, aby to naplňovalo nejen mě, ale především ty, pro které zpívám. Když jsem se v 16 letech rozhodla přihlásit na konzervatoř, tak “jen” proto, že jsem chěla zpívat. Viděla jsem jediné představení a stalo se. Vůbec mě nenapadlo, co všechno to s sebou přináší. Je to opravdu krásné povolání, ale pro perfekcionalistu jako jsem já, velmi časově náročné. Obzvlášť když to musíte skloubit s chodem rodiny.

 

Kdo je Vaší inspirací?

- mou inspirací je spousta věcí a lidí. Inspirují mě výkony mých kolegů, jejich poctivý přístup. Inspiruje mě má dcera, která poznává zvuky jednotlivých nástrojů a ptá se na spoustu “obyčejných” věcí. Inspiruje mě rodina, manžel. Ale i maličkosti, jako voňavé záhony ve Vídni, dobrá káva a dort Sachr nebo třeba usměvaví lidé na ulici. V neposlední řadě jsou to studenti. Ti mi dávají pocit, že to, co se jim snažím předat, má hlavu a patu. To je velká inspirace.

Jak řešíte trému na jevišti?

- na jevišti obvykle trému nemívám. Když už mě někdy nějaká přepadne, tak to je jen ta motivační, která mě žene kupředu a nebrání mi žádnému projevu. Kdybych musela řešit trému, která mě svazuje, tak tuto profesi zřejmě nedělám.

Co Vás přimělo k pořádání interpretačních kurzů?

- přiměl mě opakovaný zájem studentů a mých kolegyň o radu. A pak, mě to nesmírně baví a naplňuje. Když slyším pokroky a vidím nadšení v očích lidí, se kterými konzultuji a řeším jednotlivé věci, pak je to čistá radost. Myslím, že mám co předat a říct, i když jsem ještě poměrně mladá.

Jak Vás ovlivnila opera?

- ovlivnila mě tak, že jsem se z noci na den rozhodla zpívat. A to jsem původně měla v plánu se vydat naprosto jiným směrem. Operu a klasickou hudbu poslouchám i nad rámec mé “práce” a nevadí mi to. Jsem ale šťastná, že mám vedle sebe člověka, který mi dá jasně najevo, že mám přestat. Výmluvně a výstižně: mami, už nezpívej.

 

Kateřina

 

 

Kurz KK 2017 II

Akce dokumentů